Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Välkommen!
Välkommen till Göteborgs Badmintonklubb, Sveriges äldsta Badmintonklubb!

Vill du bli medlem i GBK?
Då klickar du här! Du kan också klicka på fliken "Medlemskap" och fylla i uppgifter.
Välkommen!

Maila till oss på goteborgsbk@goteborgsbk.com om du har några frågor.



Här kan du läsa om vår vision och våra mål.


Vår vision:       

 Vision 2020 (1).pdf »


Spelglädje i centrum


En klubb där alla som är badmintonintresserade är välkomna och kan utveckla sitt spel från nybörjare till hög tävlingsnivå.



Våra mål:


·        Fler tränande och tävlande tjejer.

·        Ännu starkare klubbkänsla.

·        Vara den attraktivaste klubben i regionen.

·        Toppspelare i varje åldersklass.

·        Deltagande i Lag-SM U13/U15/U17.

·        Egna senior- och ungdomstävlingar.

·        Ökade sponsorintäkter.

 

www.goteborgsbk.se


Vill du börja spela badminton i GBK?
2020-08-09 23:59
Är du sugen på att prova badminton i GBK? Klicka på fliken "medlemskap" ovan och fyll i formuläret så återkommer vi med platstillgång i den aktuella gruppen.

Se övriga flikar för info om våra grupper, tider, avgifter m.m.

Hör av dig till oss på goteborgsbk@goteborgsbk.com om du har några frågor.
Vecka 35 kör vi igång höstterminen i Göteborgs Badmintonklubb.  
Träning vecka 33 (sista sommarträningsveckan)
2020-08-09 23:50
Så här ser schemat ut för v 33 som också är den sista sommarträningsveckan. 
I vecka 34 eller 35 kommer ni kommer att få en faktura (per mail) som baseras på hur många träningstillfällen du/ditt barn haft under sommaren.
Terminen börjar vecka 35.

Vecka 33

Måndag

9.00-11.00 Talanggruppen 1                                                                                 EB

17.00-19.00 Talanggruppen 2                                                                               EB/EC

 

Tisdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                                HM/EC

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                        HM/EC

 

Onsdag

9.00-11.00 Talanggruppen 1                                                                                 EB 

11.00-12.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                                 EB + hjälp

 

Torsdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                               HM/EC

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                        HM

 

Fredag

08.00-10.00 Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                                     EB/EC
10.00-11.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                                 EB/EC

 

Söndag

15.00-16.15 Best on court, nybörjargrupper                                                             HM

16.15-18.00 Best on court, fortsättningsgrupper                                                      HM

18.00-20.00 Vuxengrupperna (motion och tävling)                                                   David

 


Träning v 32
2020-08-03 11:04

Vecka 32

Måndag

9.00-11.00 Talanggruppen 1 (se gruppind nedan)                                                    EB

17.00-19.00 Talanggruppen 2 (se gruppind nedan)                                                  EB/EC

 

Tisdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                                HM/EC

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                        HM/EC

 

Onsdag

9.00-11.00 Talanggruppen 1                                                                                 EB 

11.00-12.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                                 EB + hjälp

                                                                                                            

 

Torsdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                                HM

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                        HM

 

Fredag

08.00-10.00 Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                                    EB
10.00-11.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                                 EB

 

Söndag

Obs! Ingen Best on court idag! Uppstartsläger i hallen denna helg!

18.00-20.00 Vuxengrupperna (motion och tävling)                                  David eller Victor

Träning vecka 31
2020-07-27 10:21
Så här ser schemat ut för denna veckan. Hjärtligt välkomna!

Vecka 31

Måndag

17.00-19.00 Talanggruppen 1+2 UTE info kommer                                       EC

 

Tisdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                      HM/EC

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                               HM/EC

 

Onsdag

9.00-11.00 Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                            EC

11.00-12.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                        EC

                                                                                                            

Torsdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                        HM

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                 HM

 

Fredag

08.00-10.00 Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                         Victor
10.00-11.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                      Victor

 

Söndag

15.00-16.15  Best on court, nybörjargrupper                                                   HM

16.15-18.00 Best on court, fortsättningsgrupper                                              HM

18.00-20.00 Vuxengrupperna (motion och tävling)                                           David eller Victor

 

Träning v 30
2020-07-20 10:16
Så här ser träningsschemat ut för vecka 30:

Vecka 30

Måndag

17.00-19.00 Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                                     EB/EC

 

Tisdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                                EC

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                        EC

 

Onsdag

9.00-11.00 Talanggruppen 1                                                                                 EB 

11.00-12.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                                 EB + hjälp

 

Torsdag

16.00-18.00 TG 2                                                                                                EC

18.00-20.00 TG 1 + Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                        EC

 

Fredag

08.00-10.00 Talanggruppen 1+ Talanggruppen 2                                                    EB
10.00-11.00 Badmintonskolan/fortsättningsgrupper                                                 EB

 

Söndag

15.00-16.15  Best on court, nybörjargrupper                                                           HM

16.15-18.00 Best on court, fortsättningsgrupper                                                      HM

18.00-20.00 Vuxengrupperna (motion och tävling)                                                  David

 

Nyheter från våra lag
Det finns inga nyheter..